Adresa: Pražská 137, 252 44 Psáry - Dolní Jirčany
Tel: 241 940 454, 602 754 811, datová schránka: rvhbuxe
E-mail: info@psary.cz; podatelna@psary.cz
počet obyvatel je: 4 226 počet domů: 1 304
rozloha: 1 120 ha
průměrná nadmořská výška: je 346 m n.m.
Obec Psáry leží v okrese Praha-západ, kraj Středočeský. Leží jihovýchodně od Prahy mezi Jesenicí (která je rovněž její pověřenou obcí) a Jílovým u Prahy.
V obci žije 4 226 obyvatel ve třínáctistech domech. Tento počet se však zvyšuje, připočítáme-li až 700 chat, ve kterých jejich majitelé mnohdy bydlí celoročně. Výhled hovoří až o pěti tisících trvale bydlících obyvatelích. Obec má základní občanskou vybavenost, mateřskou školku a Základní malotřídní školu, pracují zde lékaři pro dospělé i děti, celému Středočeskému kraji tu poskytuje péči špičkově vybavený Ústav sociální péče – Domov Laguna. Obec spadá do oblasti, která se vlivem suburbanizace Prahy mohutně rozrůstá. Obec Psáry se skládá ze dvou částí na dvou stejnojmenných katastrálních územích: Psáry a Dolní Jirčany.
Dopravní síť: Pozemní komunikace – Obec protíná severo-jižní silnice II/105 Praha - Jesenice - Psáry - Jílové u Prahy - Neveklov - Sedlčany. Patří mezi sídla v Pražské plošině, která spadá do Benešovské pahorkatiny. Rozloha katastru je 11,2 km2 a leží v průměrné nadmořské výšce 346 m n.m.
Hlavními vodními toky jsou Zahořanský potok, který odvodňuje část Dolní Jirčany a Sulický potok od Sulic, které v katastru obce přibírají ještě několik bezejmenných přítoků. Oba se již ovšem stékají nad rybníčkem Nádržka a potok pokračuje z katastru západně ven do obce Libeř, zachycovaný retenční nádrží Mordýřka. Celkový sklon terénu k obci je od severovýchodu na jihozápad a toky se rozvodňují zejména na při intenzivních letních srážkách nebo při jarním tání z vrcholků kopcovitého terénu Přírodního parku Střed Čech (nejvyšší Vápenka 430 m).
Psáry – pohled na obec pod Vápenkou (430 m)
Obec se nachází se 18 km jižně od Prahy a 4 km severně od Jílového u Prahy. Obec spadá do oblasti, která se vlivem suburbanizace vnějšího pražského okruhu (Jesenice, Dolní Břežany, Vrané n. Vltavou, Jílové u Prahy ) znatelně prudce rozrůstá.
Doprava: Pozemní komunikace – Do obce vedou krajské silnice III. třídy. Z obce Psáry vychází ještě spojnice na Libeř III/1051 Libeř – Psáry.
Psáry protéká páteřní Zahořanský potok, dříve nazývaný též Libřice, který je pravostranný přítok řeky Vltavy pod Oleškem. Délka toku činí 14,0 km. Plocha povodí měří 51,2 km². A Sulický potok.
Ohrožené památky: v Psárech se nachází několik významných památek, které mohou být případnou povodní nebo rozlivy ohrožovány:
Dále do infrastruktury obce patří mateřská škola
Benešovská pahorkatina je geomorfologický celek v severní a severozápadní části Středočeské pahorkatiny. Rozkládá se na ploše 2410 km² ve středních Čechách po obou březích řeky Vltavy. Oblast se nachází v povodí Otavy, Vltavy a Sázavy.
Psáry se rozprostírají na samém severozápadním okraji Benešovské pahorkatiny (části Hornopožárských lesů a Přírodního Parku Štřed Čech).
Nejvyšším vrcholy katastru jsou Vápenka (430 m) a Na Brdech (464 m), která už ovšem leží těsně za jihovýchodní hranicí katastru, ale pod kterou leží chatařská oblast Bába, trpící bleskovými povodněmi, přestože jde o silně zalesněnou oblast.
Základní rysy podnebí zlínského regionu určuje jeho poloha v mírně vlhkém podnebném pásu, v oblasti na přechodu mezi přímořským a pevninským podnebím s převládajícím západním prouděním vzduchu v teplém pololetí a východním prouděním v chladném pololetí. Významnými klimatickými činiteli jsou nadmořská výška území (srážky a teplota vzduchu), relativní členitost georeliéfu a orientace horských hřbetů (severovýchod jihozápad, tedy napříč převládajícímu větrnému proudění.
Pro území je charakteristické dlouhé a teplé léto, průměrný počet letních dnů se pohybuje v rozmezí 40-50 dní, v červenci dosahuje průměrná teplota 6 - 7 °C, na jihozápadě až 8 °C. Přechodné období bývá poměrně krátké, s mírným až mírně teplým jarem a mírně teplým podzimem. Průměrná teplota v dubnu se pohybuje mezi 17 - 18 °C, v říjnu je to o 10 °C méně. Mírně teplá až mírná zima trvá také krátce, ledových dnů bývá za rok v průměru do 40, počet dnů mrazových kolísá v rozmezí 110 - 160. Průměrná lednová teplota nebývá nižší než -3 °C, na jihozápadě nižší než -2 °C. Průměrné roční úhmy srážek dosahují cca 500 mm/rok.
V průměru spadne za rok 621 mm vody při kolísání roční sumy od 338 mm do 938 mm na čtvereční metr. Rozdělení srážek během roku není rovnoměrné, měsíce chladné poloviny roku jsou sušší, v teplé části roku je dostatek vláhy. Největší měsíční úhrn se vyskytuje nejčastěji v červenci (31 %), méně často v červnu (20 %), srpnu (19 %), září (12 %) a květnu (11 %), ojediněle v dubnu (4 %). Nejnižší měsíční úhrn se objevuje v únoru (20 %), prosinci (19 %) a lednu (17 %). Denní maximální srážkový úhrn o hodnotě 82 mm byl naměřen 26. července 1939.
V průměru spadnou srážky ve 148 dnech roku, přičemž vydatnost větší než 1,0 mm má pouze 100 dní a vydatnost 10,0 mm a více připadá na 17 dní. Absolutně nejdelší srážková perioda byla zaznamenána v období od 18. listopadu do 12. prosince 1894 (tedy 25 dní) a nejdelší bezesrážková perioda (sucho) byla v období od 10. únova do 14. března 1893 (tedy 33 dní).
Podle naměřených údajů spadne 7,4 % ročních srážek ve formě tuhé a 10,4 % jako srážky smížené. Výskyt těchto tuhých a smíšených srážek je omezen na období od října do května, kdy je možno zaznamenat jak sněžení, tak výskyt sněhové pokrývky. Průměrně padá sníh ve 37 dnech v roce při maximu v lednu (9 dní). Sněhová pokrývka se tvoří průměrně v 54 dnech roku (maximum za sledované období 1946-47 až 1967-77 je 110 dní). Největší výška nového sněhu napadaného za 24 hodin činila 26 cm, výška souvislé sněhové pokrývky dosáhla maxima 79 cm v únoru 1947.
Množství sněhových srážek z celkového ročního úhrnu srážek se zvyšuje s nadmožskou výškou. Ve výškách 200-400 m n.m. tvoří sněhové srážky přes 10% celoročních srážek, ve výškách 400-600 m n.m. přes 16 % a ve výškách 600-800 m n.m. již 23%. Ve východní části okresu je 35-40 dní se sněhovými srážkami ročně, v západní části 40-50 dní.
- pitnou vodou - převážná část Psár je zásobena pitnou vodou z veřejného vodovodu ze tří zdrojů: většinovým zdrojem je vrtaná studna, na kterou navazuje úpravna vody s čerpací stanicí Psáry v lokalitě Za Lagunou, ze které je voda dopravována do vodovodní sítě Psáry a do vodojemu Vápenka, u kterého je umístěna automatická tlaková stanice Vápenka, která zajišťuje zásobování výše položené části zástavby Psár. Na vodovodní síť Psáry navazuje vodovodní síť místní části Dolní Jirčany, na které je umístěna čerpací stanice Štědřík, z níž je voda čerpána do jižní části Dolních Jirčan a do zemního vodojemu Na Vysoké, který díky automatické tlakové stanici zajišťuje i zásobování výše položených částí zástavby. Druhým zdrojem je vodovodní síť města Jesenice (místní části Horní Jirčany), která zásobuje východní část území. Třetím menšinovým zdrojem je soukromý zdroj Cihelna.
- plynem - na převážné části Psár se nachází středotlaká plynovodní síť, která je v severní části místní části Dolní Jirčany u kruhového objezdu připojena přes regulační stanici na vysokotlaký plynovod. K regulační stanici je v této lokalitě připojena katodová ochrana, jejíž ochranné pásmo je pro novou výstavbu v okolí limitující a je třeba ho respektovat. Plynovodní řady jsou vedeny převážně ve veřejných prostranstvích, vysokotlaký plynovod je přiveden ze severu od cihelny
- elektrickou energií - koncepce zásobování elektrickou energií je založena na rozvodu převážně nízkonapěťovými kabely umístěnými pod zemí. Nadzemní vedení je přípustné pouze ve stávajícím zastavěném území. Zásobování probíhá z tranzitního vedení vysokého napětí, které prochází územím Psár severojižním směrem s několika odbočkami do zastavěného a zastavitelného území, zakončenými distribučními trafostanicemi. S výjimkou zastavitelných ploch Z 17 U Hřbitova a Z 11 Pod Školou se v ostatních zastavitelných plochách jedná jen o dílčí prodloužení nebo propojení stávajících rozvodů. Přípustné je také využívání solární energie využitím odpovídající technologie umístěné na střechách. Umisťování solárních elektráren, které nejsou umístěny na střechách, je nepřípustné.
Odvodňovací zařízení
Na řešením území se nachází stavby vodních děl – hlavní odvodňovací zařízení (HOZ). Z hlediska umožnění výkonu správy a údržby je nutné zachovat podél otevřených HOZ 6 m široký oboustranný manipulační pruh (měřeno od vrchní hrany profilu HOZ). Do HOZ nebudou vypouštěny žádné odpadní ani dešťové vody. V případě provádění výsadeb okolo HOZ bude výsadba provedena pouze po jedné straně ve vzdálenosti 1 m od vrchní hrany.
Dále se na území nachází stavba vodního díla – podrobné odvodňovací zařízení (POZ). V případě dotčení POZ je doporučeno zachovat jeho funkčnost.
Kanalizace
Převážná část Psár má vybudovaný systém splaškové kanalizační sítě zakončené čistírnou odpadních vod Psáry. Jedná se o zrekonstruovanou mechanicko-biologickou aktivační čistírnu odpadních vod s kapacitou 1 088 m3/den, navrženou na počet 6 000 EO. Kanalizační řady jsou rozvedeny uliční sítí, páteřní sběrač vede z velké části silnic. Kanalizační síť je s ohledem na členitost terénu realizována kombinovaným systémem gravitační a tlakové kanalizace doplněné čerpacími stanicemi. Vyčištěné odpadní vody jsou vypouštěny do Zahořanského potoka. Na ČOV Psáry jsou přiváděny splaškové vody z obcí Psáry, Dolní a Horní Jirčany. Zbytek splaškových vod převážně z chatových oblastí se zachycuje v bezodtokých jímkách vyvážených na čistírnu odpadních vod Psáry nebo Jesenice.
Občanská vybavenost obce
Územní plán stabilizuje plochy stávajícího zejména veřejného občanského vybavení pro veřejnou správu (obecní úřad s poštou naproti areálu bývalého JZD), pro vzdělávání, sociální služby a zdravotnictví(areál mateřské školy, dvojici areálů domova pro seniory Laguna, který poskytuje sociální a zdravotnické služby vč. ubytování pro klienty, chráněné dílny a speciální základní školu), školu s knihovnou, dále hřbitovy pro pietní a církevní stavby (hřbitov Jirčany s kostelem sv. Václava a hřbitov Psáry), významné plochy stávajícího komerčního občanského vybavení pro sport (dvě fotbalová hřiště a tenisový klub) a smíšené obytné centrální plochy zejména pro obchod, služby a stravování (v okolí obou návsí a obecního úřadu).